Nominations for 12th Academy Awards, 1940


#1

The 12th Academy Awards honors the best in film for 1939. The ceremony (with comedian Bob Hope as the host) will be held on February 29, at a banquet in the Coconut Grove at The Ambassador Hotel in Los Angeles.

The nominations are listed below:

Outstanding Production

  • Dark Victory – Warner Bros.
  • Gone With the Wind – Selznick International and Metro-Goldwyn-Mayer
  • Goodbye, Mr. Chips – Metro-Goldwyn-Mayer
  • Love Affair – RKO Radio
  • Mr. Smith Goes to Washington – Columbia
  • Ninotchka – Metro-Goldwyn-Mayer
  • Of Mice and Men – Hal Roach Prod. and United Artists
  • Stagecoach – United Artists
  • The Wizard of Oz – Metro-Goldwyn-Mayer
  • Wuthering Heights – Samuel Goldwyn Prod. and United Artists

Best Director

  • Frank Capra – Mr. Smith Goes to Washington
  • John Ford – Stagecoach
  • Sam Wood – Goodbye, Mr. Chips
  • Victor Fleming – Gone With the Wind
  • William Wyler – Wuthering Heights

Best Actor

  • Clark Gable – Gone With the Wind
  • James Stewart – Mr. Smith Goes to Washington
  • Laurence Olivier – Wuthering Heights
  • Mickey Rooney – Babes in Arms
  • Robert Donat – Goodbye, Mr. Chips

Best Actress

  • Bette Davis – Dark Victory
  • Greer Garson – Goodbye, Mr. Chips
  • Greta Garbo – Ninotchka
  • Irene Dunne – Love Affair
  • Vivien Leigh – Gone With the Wind

Best Supporting Actor

  • Brian Aherne – Juarez
  • Brian Donlevy – Beau Geste
  • Claude Rains – Mr. Smith Goes to Washington
  • Harry Carey – Mr. Smith Goes to Washington
  • Thomas Mitchell – Stagecoach

Best Supporting Actress

  • Edna May Oliver – Drums Along the Mohawk
  • Geraldine Fitzgerald – Wuthering Heights
  • Hattie McDaniel – Gone With the Wind
  • Maria Ouspenskaya – Love Affair
  • Olivia de Havilland – Gone with the Wind

Best Story

  • Bachelor Mother – Felix Jackson
  • Love Affair – Mildred Cram and Leo McCarey
  • Mr. Smith Goes to Washington – Lewis R. Foster
  • Ninotchka – Melchior Lengyel
  • Young Mr. Lincoln – Lamar Trotti

Best Screenplay

  • Gone With the Wind – Sidney Howard, based on the novel by Margaret Mitchell
  • Goodbye, Mr. Chips – Eric Maschwitz, R. C. Sherriff and Claudine West, based on the novel by James Hilton
  • Mr. Smith Goes to Washington – Sidney Buchman, based on a story by Lewis R. Foster
  • Ninotchka – Charles Brackett, Walter Reisch, and Billy Wilder, based on a story by Melchior Lengyel
  • Wuthering Heights – Ben Hecht and Charles MacArthur, based on the novel by Emily Brontë

Best Live Action Short Film, One-Reel

  • Busy Little Bears – Paramount Pictures
  • Information Please – RKO Radio
  • Prophet Without Honor – MGM
  • Sword Fishing – Warner Bros.

Best Live Action Short Film, Two-Reel

  • Drunk Driving – MGM
  • Five Times Five – RKO Radio
  • Sons of Liberty – Warner Bros.

Best Animated Short Film

  • Detouring America – Warner Bros.
  • Peace on Earth – MGM
  • The Pointer – Walt Disney Productions and RKO Radio
  • The Ugly Duckling – Walt Disney Productions and RKO Radio

Best Score

  • Babes in Arms – Roger Edens and Georgie Stoll
  • First Love – Charles Previn
  • Intermezzo – Lou Forbes
  • Mr. Smith Goes to Washington – Dimitri Tiomkin
  • Of Mice and Men – Aaron Copland
  • She Married a Cop – Cy Feuer
  • Stagecoach – Richard Hageman, W. Franke Harling, John Leipold and Leo Shuken
  • Swanee River – Louis Silvers
  • The Great Victor Herbert – Phil Boutelje and Arthur Lange
  • The Hunchback of Notre Dame – Alfred Newman
  • The Private Lives of Elizabeth and Essex – Erich Wolfgang Korngold
  • They Shall Have Music – Alfred Newman
  • Way Down South – Victor Young

Best Original Score

  • Dark Victory – Max Steiner
  • Eternally Yours – Werner Janssen
  • Golden Boy – Victor Young
  • Gone With the Wind – Max Steiner
  • Gulliver’s Travels – Victor Young
  • Man of Conquest – Victor Young
  • Nurse Edith Cavell – Anthony Collins
  • Of Mice and Men – Aaron Copland
  • The Man in the Iron Mask – Lud Gluskin and Lucien Moraweck
  • The Rains Came – Alfred Newman
  • The Wizard of Oz – Herbert Stothart
  • Wuthering Heights – Alfred Newman

Best Song

  • “Faithful Forever” – Gulliver’s Travels
  • “I Poured My Heart Into a Song” – Second Fiddle
  • “Over the Rainbow” – The Wizard of Oz
  • “Wishing” – Love Affair

Best Sound Recording

  • Balalaika – Douglas Shearer
  • Gone With the Wind – Thomas T. Moulton
  • Goodbye, Mr. Chips – A. W. Watkins
  • Man of Conquest – Charles L. Lootens
  • Mr. Smith Goes to Washington – John P. Livadary
  • Of Mice and Men – Elmer Raguse
  • The Great Victor Herbert – Loren L. Ryder
  • The Hunchback of Notre Dame – John O. Aalberg
  • The Private Lives of Elizabeth and Essex – Nathan Levinson
  • The Rains Came – Edmund H. Hansen
  • When Tomorrow Comes – Bernard B. Brown

Best Art Direction

  • Beau Geste – Hans Dreier and Robert Odell
  • Captain Fury – Charles D. Hall
  • First Love – Jack Otterson and Martin Obzina
  • Gone With the Wind – Lyle R. Wheeler
  • Love Affair – Van Nest Polglase and Alfred Herman
  • Man of Conquest – John Victor Mackay
  • Mr. Smith Goes to Washington – Lionel Banks
  • Stagecoach – Alexander Toluboff
  • The Private Lives of Elizabeth and Essex – Anton Grot
  • The Rains Came – William S. Darling and George Dudley
  • The Wizard of Oz – Cedric Gibbons and William A. Horning
  • Wuthering Heights – James Basevi

Best Cinematography, Black and White

  • First Love – Joseph Valentine
  • Gunga Din – Joseph H. August
  • Intermezzo – Gregg Toland
  • Juarez – Tony Gaudio
  • Lady of the Tropics – Norbert Brodine
  • Of Mice and Men – George J. Folsey
  • Only Angels Have Wings – Joseph Walker
  • Stagecoach – Bert Glennon
  • The Great Victor Herbert – Victor Milner
  • The Rains Came – Arthur Charles Miller
  • Wuthering Heights – Gregg Toland

Best Cinematography, Color

  • Drums Along the Mohawk – Ray Rennahan and Bert Glennon
  • Gone With the Wind – Ernest Haller and Ray Rennahan
  • The Four Feathers – Georges Périnal and Osmond Borradaile
  • The Mikado – William V. Skall and Bernard Knowles
  • The Private Lives of Elizabeth and Essex – Sol Polito and W. Howard Greene
  • The Wizard of Oz – Hal Rosson

Best Film Editing

  • Gone With the Wind – Hal C. Kern and James E. Newcom
  • Goodbye, Mr. Chips – Charles Frend
  • Mr. Smith Goes to Washington – Gene Havlick and Al Clark
  • Stagecoach – Otho Lovering and Dorothy Spencer
  • The Rains Came – Barbara McLean

Best Special Effects

  • Gone With the Wind – John R. Cosgrove, Fred Albin and Arthur Johns
  • Only Angels Have Wings – Roy Davidson and Edwin C. Hahn
  • The Private Lives of Elizabeth and Essex – Byron Haskin and Nathan Levinson
  • The Rains Came – E. H. Hansen and Fred Sersen
  • The Wizard of Oz – A. Arnold Gillespie and Douglas Shearer
  • Topper Takes a Trip – Roy Seawright
  • Union Pacific – Farciot Edouart, Gordon Jennings and Loren L. Ryder